1930 SONUN BAŞLANGICI SERBEST FIRKA’NIN İZMİR’DE TEŞKİLATLANMA SERÜVENİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.9912.97.6
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2020
Sayfa Sayısı :
192
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Bu çalışma, Serbest Cumhuriyet Fırkası ve Ali Fethi Okyar ile ilgili yapılmış çalışmaların üçüncüsünü oluşturmaktadır.
İlki doktora çalışması olup, Ali Fethi Okyar'ın hayatını konu alan çalışmadır. 2006 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından basılmıştır. İkinci çalışma, “SCF Arşiv Belgelerine Göre 1930 Belediye Seçimleri” adlı, belediye seçimleri ve yapılan yolsuzlukları konu edinen çalışmadır. Bu çalışma 2006 yılında Güneş Vakfı adına kendi imkânlarımızla bastırdığımız bir çalışmadır. Gerek vakıf tarafından gerek bizim tarafımızdan ulaşması gereken yerlere ulaştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, 1930 belediye seçimleri ile ilgili, belgelere dayalı olarak yapılmış ilk ve tek çalışmadır. Bu çalışmada, Cumhuriyet tarihinde ilk defa iki partinin yarıştığı ve üzerinde oldukça tartışmanın yapıldığı Belediye seçimleri ülke genelinde ele alınmış ve belgelerle ortaya konulmuştur.
Üçüncü çalışma ise, SCF'nin İzmir teşkilatlanmasını konu alan bu çalışmadır. Orijinal belgelere dayalı bu çalışma ile yalnızca İzmir değil, SCF'nin ülke genelinde nerelerde, nasıl ve kimlerle teşkilatlandığının ortaya konulması düşünülmüştü; ancak çalışmaya başlandığında konunun kapsam genişliği nedeniyle tek bir ille sınırlandırılması uygun görülmüştür. Bunun üzerine SCF'nin en fazla rağbet gördüğü ve yaşanılan olaylar nedeniyle kapanmasına sebep oluşturan gelişmelerin yaşandığı il olması nedeniyle İzmir teşkilatlanması tercih edilmiştir. Bu adım, belki diğer illerin de yazılmasına bir basamak oluşturur.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri