TBMM’NİN AÇILIŞININ 101. YIL DÖNÜMÜNDE TÜRK DEMOKRASİ TARİHİ YAZILARI


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Prof.Dr. İsmet TÜRKMEN
Yayın Haz. : Dr. Yunus Emre Tekinsoy
Yayın Haz. : Doç.Dr Murat HANİLÇE
Yayın Haz. : Nazim BOY
Yayın Haz. : Fatih ERARSLAN
ISBN :
978-625-7457-70-5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2022
Sayfa Sayısı :
760
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
İnsan sevgisine, adalete ve hoşgörüye dayalı olan Türk kültürü, Cumhuriyetin getirdiği demokratik değerlerle daha zengin bir nitelik kazanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderlik ettiği Milli Mücadele’nin lider kadrosunun izlediği politika günümüz siyasetçilerinin tavır belirlemelerinde son derece önem arz etmektedir. Zira bu kadro, bir yandan Türkiye topraklarını Mondros Mütarekesi’ne dayanarak işgal eden yabancılara karşı bir istiklal mücadelesi vermiş; bir yandan da demokratik bir süreci işletmek üzere 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır. Meclisin açılması hiç şüphesiz Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisini teşkil etmektedir. Bu önemli olay, yalnız Türklerin değil doğuda yaşayan pek çok milletin tarihi seyrini değiştirmiştir.
Elinizdeki bu kitap, konunun uzmanı akademisyen ve araştırmacılar tarafından hazırlanan ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışının 101. Yılında Türklerin Demokrasi Geleneği” adıyla düzenlenen sempozyumda sözlü olarak sunulan bildirilerin geliştirilip makaleye dönüştürülmesiyle ortaya konmuştur. Bu kitapla, köklü Türk devlet geleneği ve demokrasi tarihinin Türkiye ve Dünya kamuoyuna bir kez daha hatırlatılması amaçlanmıştır. Bu eser, parlamentolar üzerine yapılan çalışmalara ve oluşacak literatüre katkı sağlayacaktır.


© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri