AMERİKAN TARİHİNE YÖN VEREN AFRO-AMERİKALILAR


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Şahin KIZILABDULLAH
ISBN :
978-625-8365-47-4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2022
Sayfa Sayısı :
312
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Amerika kıtasınınkeşfi, dünya tarihinde önemli sonuçları olmuş bir hadisedir. Özellikle Avrupalıdevletlerden yeni kıtaya göçler, kıtanın geleceğini değiştirmiştir. İngiltere,İspanya ve Portekiz gibi ülkeler Amerika’da koloniler kurmuştur. Bu koloniler,Avrupa ile ticaretin önemli bir ayağını oluşturmuştur. Avrupalılar, elde ettikleriyeni toprakların işlenmesi için duydukları iş gücü ihtiyacını ise Afrika’danzorla göç ettirdikleri köleler ile sağlamıştır. ABD’de köleliğin tarihi,ülkenin siyasi hayatında meydana gelen olaylarla yakından ilişkilidir.

Köleliğinkalkması siyahilerin hayatında büyük bir dönüm noktası olmuş ancak sıkıntılardevam etmiştir. Ekonomik, sosyal, siyasi, dini ve eğitim alanında zorluklarlakarşılaşan siyahiler, bu sıkıntıları aşmak için çaba içine girmiştir. Farklıdini tercihlere sahip olmakla birlikte, Yahudi, Müslüman, Hıristiyan ya daateist siyahiler, bu amaç etrafında birleşmişlerdir. Bunlar içinde eğitimalanına yoğunlaşan, sosyal organizasyonlara önem veren, siyasi çözüm peşindekoşan liderler olmuştur. Bu şahısların büyük bir kısmının dini kimliklerinin önplanda olduğu unutulmamalıdır. Örneğin Richard Allen, özgürlük elçisi olarakgörülmüştür. O, bir taraftan Afrikalılara ait bağımsız bir kilise kurmayaAbsalam Jones ile birlikte çaba harcarken, diğer taraftan da kölelikten kaçanAfrikalılara yardımları organize etmiştir. Marcus Garvey gibi siyasi çabalariçinde olanların yanı sıra, Drew Ali gibi siyahilere kimlik inşası noktasındaarayışlar içine giren liderler olmuştur. Frederick Douglass bu mücadeleyi basınalanında yürütmüş ve yayımladığı yazılar ile kölelik karşıtı cepheye destekvermiştir. Elijah Muhammed ve Malcomx gibi şahıslar ise Müslümanlık ve siyahiolmaklık arasında kurdukları bağla, siyahileri örgütlemiş ve bir arayagetirmiştir. Siyahi hak mücadelelerini Martin Luther King Jr gibi pasifist biryaklaşımla yürütmek isteyenlarin yanında Nat Turner gibi silahlı mücadeleyisavunanlar da olmuştur. Bütün çabalar Afro-Amerikalıların hayat şartlarınıiyileştirmeye yönelik olarak yürütülmüştür. Hali hazırda da birçok siyasi,sosyal, dini kuruluş bu amaca yönelik olarak faaliyet göstermektedir.

 

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri