DARBE: ATEŞ ÇEMBERİNDE ELÇİBEY VE TÜRK HÜKÜMETİNİN TUTUMU


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-6591-00-4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
200
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Milletine, tarihine, kültürüne, vatanına, adalete ve demokrasiye âşık bir lider ELÇİBEY.

Akademisyen, Azerbaycan Halk Cephesi’nin lideri ve bağımsız Azerbaycan’ın ilk demokrat Cumhurbaşkanı ELÇİBEY.

Dağılan Sovyetler Birliği coğrafyasında ortaya çıkan yeni Türk Cumhuriyetlerinde eski komünist politikacılar yeniden iktidara sahip olurken Azerbaycan’da buna fırsat vermeyen lider ELÇİBEY.

Bu durumdan çok rahatsız olan Rus derin devleti ve onların işbirlikçileri vakit kaybetmeden harekete geçtiler. Azerbaycan’ın millî iktidarını zayıf düşürmeye ve yıkmaya çalıştılar. Birçok oyun sahneye konuldu. En önemlisi de kadim Türk toprağı olan Karabağ, Ermenilere işgal ettirildi.

Elçi bey yönetimi biryandan katliamcı Ermeni çeteleri ile uğraşırken diğer yandan Suret Hüseyinov adlı bir sergerde devreye sokuldu. Suret Hüseyinov’un liderliğinde Gence’de başlatılan darbe süreci Can Azerbaycan’ı kardeş kavgasının eşiğine getirdi.

Azerbaycanlıların birliğini esas alan, demokrasiden vazgeçmeyen ELÇİBEY, içten ve dıştan yürütülen sinsi faaliyetlerle yalnızlaştırıldı. Başta çok güvendiği Türkiye olmak üzere dışarıdan destek bulamayan, olumsuz ve korku satıcı propagandaların etkisiyle giderek halkının desteğini de kaybeden ELÇİBEY, başkentten ayrılıp Nahcivan’daki köyünden mücadelesini yürütmeyi tercih etti.

Dönemin Türk hükümetlerinin duyarsız tutumları ELÇİBEY için en büyük hayal kırıklığı olmuştur. Sonunda ateş çemberine alınan ve yalnız bırakılan ELÇİBEY, iktidarı devretmek zorunda kalmıştır. İşte bu eser bu gelişmelerin hazin hikâyesini ele almaktadır.


© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri