AZERBAYCAN KADIN DİVAN ŞAİRLERİ (BAŞLANGIÇTAN GÜNÜMÜZE)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-8342-27-7
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
294
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Doç. Dr. Parvana (Pervane) Bayram, Azerbaycan doğumludur. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. 1999 yılından itibaren Türkiye ve Azerbaycan'daki çeşitli üniversitelerde görev yapan Parvana Bayram, hâlen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalışıyor. Anadolu ve Azerbaycan sahası Klasik Türk Edebiyatı, Tasavvuf Edebiyatı, Edebiyat Tarihçiliği, Çağdaş Azerbaycan ve Türk Dünyası Edebiyatı üzerine çalışmalar yapmaktadır.

O, Türk dünyasının önemli aydınlarından ve tarihi roman yazarlarından Prof. Dr. Azize Caferzade'nin doğumunun 100.yılında, yazarın Ev Müzesi yönetimi tarafından şimdiye kadar 14 cildi yayımlanan Seçilmiş Eserleri'nin hazırlanması projesinde de görevlidir. Parvana Bayram'ın yayımlanmış olan Azize Caferzade, Hayatı, Edebi Şahsiyeti, Hikayelerinin İncelenmesi (Akçağ Yay. 2013), Azerbaycan Edebiyatı Tarihi, İsmail Hikmet Ertaylan I-II.cilt (Akçağ Yay. 2013), Azerbaycan Edebiyatının Usta Kalemi Azize Caferzade (Kurgan Edebiyat, 2023) adlı kitapları vardır. Ayrıca o, Əzizə Cəfərzadə, Seçilmiş Əsərləri1, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ve 14. ciltlerin editörlüğünü; 8, 10 ve 13. ciltlerin Ön Söz yazarlığını yapmış; yazarın Uşaq Hekayələri'ni (Elmvə Təhsil Yay. 2021) yayına hazırlamıştır.

Elinizdeki kitapta, başlangıçtan günümüze kadar klasik tarzda şiir yazan Azerbaycan kadın şairlerinin biyografisi ve şiirlerinden örnekler yer almıştır. Kitapta 12. yüzyıl kadın şairlerinden Mehseti-i Gencevî'den başlayarak günümüzde klasik tarzda gazel, kaside, rubai, kıta, mesnevi vb. şekillerde şiirler yazan kadın Divan şairlerinin kronolojik biyografisi yer almış, eserleri incelenmiştir.

Prof. Dr. Azize Caferzade'nin ilk baskısı 1974 yılında yapılan Azerbaycanın Aşık ve Şair Kadınları adlı çalışmasından sonra bu eser, ilk defa klasik Azerbaycan kadın şairlerinin biyografi ve eserlerinin bütün yönleriyle araştırılıp sistematik tasnifinin yapıldığı ilk çalışmadır. Bu kitap, Azerbaycan kadın şairleri ile ilgili Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı çalışma özelliğine de sahiptir.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri