ZAVALLI ÇOCUK


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Namık KEMAL
Yayın Haz. : Mustafa YÜCEL
ISBN :
978.975.267.3038
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
62
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Namık Kemal, altı oyun kaleme almıştır. Osmanlı tiyatrosunun gelişmesini amaçlayan yazar, bu konuda müstakil makaleler de neşretmiştir. Türk tiyatrosunun ilk teorisyeni olarak kabul edilen Namık Kemal, oyunlarında genellikle vatan sevgisi ile sosyal konuları işlemiştir.
Mesaj kaygısının güdüldüğü eserde, duygular net verilememiştir. Duyguların derinlemesine yansıtılmadığı piyeste, şahısların karakterleri tam anlamıyla okuyucuya yansıtılamamaktadır.
Basit bir kurgu ile dar çerçeve içersinde okuyucuya sunulan bu piyes, düzgün dil ve anlatıma sahiptir. Eserin teması, Namık Kemal’den sonra gelen sanatkârlarca da ele alınmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar’a göre bu eser, edebiyatımızda ve bütün hayatımızda süregelen sonuçlarıyla karşılaştığımız hissî edebiyata yol açmıştır. 
Namık Kemal, tiyatro yazmanın önemini: “Bir millet umûman ahlâk kitabı yazsa bir adamı pek kolay terbiye edemez. Bir edip birkaç güzel tiyatro tertip etse bir milletin umûmunu terbiye edebilir.” sözleri ile ifade etmektedir.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri