ÇOK BİLEN ÇOK YANILIR


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Recaizâde MAHMUT EKREM
Yayın Haz. : Mustafa YÜCEL
ISBN :
978.975.267.551.3
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
112
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Yenileşme sürecinde romanın yanında Batı tiyatrosu da Türk edebiyatında yerini alır. Elimizdeki eser, ilk tiyatro yazarlarından biri olan Recaizade Mahmut Ekrem’in dördüncü piyesi Çok Bilen Çok Yanılır, 1914’te yazarın ölümünden sonra Hürriyet-i Fikriye dergisinde ek olarak yayımlanmıştır. Eser, yayımlandığı tarihte, döneminin zevk ve anlayışının değişmesi bakımından gereken ilgiyi göremez.
Eser, “Binbir Gündüz Hikâyeleri”nden alınmış “Ferec Ba’de’ş-şidde” adlı hikâyeden geliştirilerek oluşturulmuş bir kurguya sahiptir. Yazar, insan ve mekân özellikleri ile mahallî bir statü kazandırarak zarif bir komedi meydana getirmiştir diyebiliriz.
Kurgan Edebiyat Yayınları Türk Klasikleri Dizisi’nde yer alan bu tiyatro eseri, bugünkü Türk okuyucularının anlayabilmesi ve değerinin daha çok fark edilebilmesi için üsluba dokunmadan bazı kelime ve ibarelerde sadeleştirilmeye gidilmiştir.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri