CUMHURİYET DÖNEMİNDE DOĞU ANADOLU’YA YAPILAN KAMU HARCAMALARI(1960-1980)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.302.1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2009
Sayfa Sayısı :
589
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Araştırmamızda ayrıntılı bir şekilde ortaya konulduğu gibi ülkemizin bu bölgesi bağlamında ana sorun “bölgelerarası kalkınmada dengesizlik” sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti merkezi /millî (üniter/ulus) bir devlet olarak bu dengesizliğin ortadan kaldırılması için büyük bir çaba sarf etmiş, bütün eksikliklerine rağmen bunda da başarılı olmuştur. Özel plan ve projelerle bölgenin kalkındırılması ve daha gelişmiş batı bölgelerine entegrasyonu yolunda önemli mesafeler alınmıştır. Küreselleşme olgusunun getirdiği ulaşım, iletişim vb. alanlardaki imkânlardan da yararlanılarak bu bütünleşme sürecinin geliştirilip devam ettirilmesinde yarar vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; sorunu,  “etnik grup” veya “etnik gruplar ” temelinde “kültürel kimlik hakları ile siyasi hakların engellenmesi” sorunu olarak görüp, terör dahil merkezî/millî devleti ortadan kaldırmaya yönelen birtakım faaliyetlerin kaynağı olarak algılamaktadır.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri