ÖZBEK HİKÂYECİLİĞİ VE ÖZBEK EDEBİYATINDAN SEÇME HİKÂYELER


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.614.5
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
742
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Özbek edebiyatının ülkemizde tanınması amacıyla çalışmalarımıza bu kitapla bir yenisini eklemek istedik. Ahsen Batur tarafından aktarılan özbek edebiyatından seçilmiş romanlara Türkiyeli okuyucuların gösterdiği rağbet bizi hikâye türünde aktarma konusunda cesaretlendirdi.

Bu kitapta öncelikle özbek hikâyeciliğinin gelişimi hakkında kısaca bilgi verilmiş daha sonra bu alanda eserleri ile ön plana çıkmış özellikle son dönem yazarların hikâyelerine yer verilmiştir.

Özbek yazarlardan Abdulhakim Süleymanoğlu, Çolpan, Gafur Gulam, Abdulla Kahhar, Adil  Yakupov, Pirimkul Kadirov,Aman Muhtar,Ötkir Haşimov,Hayriddin Sultanov,Toğay Murad,Hurşid Dost Muhammed, Saide Zünnunova, Nazar İşankul,Şükür Halmirzaev,Jumanazar Beknazar, Mehriniso Abdurahmonova, Cumanazar Beknazar, Joza Fazıl, Zuhra Mamadaliyeva, Öktem Mirzayar, Abdulhamid İsmail, Said ahmed, Erkin Semender, Zulfiye Kuralbaykızı, Masume Ahmedova, Uygun Roziyev, Abulkasım Mamarasulov, Nurali Kabuloviç, Abdulkayım Yoldaş, Erkin Azan ve Almas Umarbekova‘nın birer hikâyesi seçilip Türkiye Türkçesine aktarılmış, ‘’Nokta’’, "Dedesi İle Torunu’’,’’ Apak Kar’’ ve ‘’Sıra’’ Adlı hikâyeler Ahmet Yaman ile  birlikte Türkiye Türkçesine aktarılmış, diğerleri Fatma Açık tarafından aktarılmıştır.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri