YEDİ MEŞ’ALE


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.630.5
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
126
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin poetik görüşler içeren bir "Mukaddime" ile çıkmış ilk ortak kitabı Yedi Meş'ale'dir. 1928'in ilk aylarında yayımlanan kitapta, yedi gencin ürünleri yer almaktadır. Bu yedi genç; Sabri Esad, Cevdet Kudret, Yaşar Nabi, Vasfi Mahir, Muammer Lütfi, Ziya Osman ve Kenan Hulusi'dir.

Yedi Meş'ale, şiire heves etmiş yedi gencin ortak kitabıdır. Bu kitap, edebiyat dünyasında ilgiyle karşılanmıştır. "Mukaddime"de ileri sürülen görüşler, kitabın algılanışını büyük oranda belirlemiştir.Yedi Meş'ale kitabını yedi gencin "Mukaddime"deki vaadleri popülerleştirmiştir. Dönemin edebiyat ortamındaki hantallık ve tekdüzelik, heyecanın belirginleştirdiği vaadin konuşulmasını hazırlamıştır.Kitaba gösterilen ilgi, onun üzerinden şiirin tıkanan damarını açma olarak yorumlanabilir.

Yedi Meş'ale yeni bir edebiyat hareketini haber veren bir kitap değil, dönemsel bir olgudur ve önemini de buradan alır. Bu, kitapta şiirleri bulunan şairlerin başlangıç noktalarını göz ardı etme anlamı taşımaz.Yedi Meş'ale, içinde metinleri yer alan her bir genç için de temel referans değeri bulunan bir eserdir.

Çıkışındaki heyecanı yitirse de dönemsel önemi daha da belirginleşenYedi Meş'ale, Mehmet Can Doğan'ın özenli çalış­masıyla seksen dörtyıl sonra okurla buluşuyor.

© 2019   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri