MEŞ’ALE DERGİSİ (İnceleme-Tahlilî Fihrist-Seçme Yazılar)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.776.0
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2013
Sayfa Sayısı :
112
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Meş'ale, 1 Temmuz-15 Ekim 1928 tarihleri arasında toplam sekiz sayı çıkmış şiir ağırlıklı bir sanat ve edebiyat dergisidir. Derginin merkezî yazar kadrosu, 1928'de Yedi Meş'ale adlı bir ortak kitap yayımlayan ve döneminde büyük ilgi gören Yedi Meş'ale grubu üyelerinden oluşur. On beş günde bir çıkan ve Yusuf Ziya (Ortaç)'nın müdürlüğünü yaptığı dergide Yedi Meş'a/ecilerin yanı sıra; Ahmet Hâşim, Necip Fazıl (Kısakürek), Sabahattin Âli, İlhami Bekir (Tez), Ömer Bedrettin (Uşaklı), Salih Zeki (Aktay), Ahmet Kutsi (Tecer) gibi önemli isimlerin edebî metinleri ya-yımlanır. Çıktığı dönemde büyük ilgi gören ve önemli bir baskı sayısına ulaşan Meş'ale, yayımladığı şiirlerin yanı sıra edebiyat üzerine makale ve inceleme yazılarıyla da vesika değeri taşımaktadır.

Meş'ale'nin dönemindeki etkinliğini inceleyen bu çalışmada, derginin sekiz sayısının tahlilî fihristi verilmiş; dergiden seçilen bazı şiir ve yazılar Latin harfleriyle günümüz okurunun dikkatine su­nulmuştur. Arap harflerinden Latin harflerine geçiş döneminin son yayınlarından biri olan Meş'ale, 1930'lardan sonra belirginleşecek edebiyat/şiir anlayışının ilk örneklerini içermesi bakımından Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir.
© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri