ÇAĞLAYANLAR


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.615.2
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
168
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Türkçülük idealini; fikirleriyle, yazılarıyla bayraklaştıran ender yazarlarımızdan biridir. Türk milletinin asaletine, yüceliğine inanmış, onun büyük dehasına ve yaratıcılığa güven duymuş mümtaz bir Türkçüydü.

Onun fikrî anlamda Türkçülüğü; yalnızca geçmişin şanlı sayfalarını aralayarak övünen bir anlayıştan çok, Türklüğün engin medeniyet ve kültürel alanda yakselmesini, insanımızı ve başka milletleri de sevmesini isteyen, millî değerlerimizi evrensel değerlerle birlikte savunan ideal bir sentezdi.
Çağlayanlar, yazarımızın millî hassasiyeti en yüksek noktada sembolize eden nadir eserlerden biridir. 12 hikâyeden müteşekkil olan eserin yazılmasında eski Türk destanlarından ve tarihinden yararlanılmıştır. Ayrıca yazarın bizzat şahit olduğu Trablus, Balkan, Birinci Dünya ve İstiklal Savaşlarının acı hatıraları ve özellikleri de eserin dokusunu oluşturur.

Yalın bir dille sonraki nesillere de seslenen A. Hikmet Müftüoğlu eserle ilgili şunları söylüyor:
“Ben isterim ki bu eseri analar, babalar evlatlarına; öğretmenler öğrencilerine; subaylar askerlerine okuyup açıklasınlar ve yazarın nağmeleriyle şakısınlar.”

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri