STRATEJİNİN YAZILI KAYNAKLARI - ERKEN ÖNCÜLER-2 HİTİTLER ve DİĞER ANADOLU KAVİMLERİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Osman KARADAĞ
ISBN :
978.975.267.952.8
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2014
Sayfa Sayısı :
408
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Orta Anadolu'da MÖ 1650 yılındaHitit krallığı kurulduğunda uygarlığın yaratıcısı Sümerlerin siyasal olarak tarih sahnesinden çekilişinden beri 350 yıl geçmişti. Sümer kültürünün mirasçıları Sami kökenli Babil ve Asur, daha sonra da Asya kökenli Kaşlar idi. Mezopotamya ve Anadolu'ya yayılmış olan Hurrilerde bu mirası taşıyan halklar arasında bulunuyordu. Hititler gerek devlet kurma aşamasında gerekse devlet kurduktan sonra önce Anadolu yerli beyliklerinin (Hattiler ve Hurriler), daha sonra Asur Ticaret Kolonileri aracılığı ile Asur'un ve Babil'e yaptıkları saldırıdan sonra Babil'in ve devletin bütün yaşamı boyunca da Hurrilerin kültürel etkileri altında kalmışlardı.

Anadolu'ya gelmeden önce okur -yazar olmayan çoban bir kavim olan Hititler, uygarlık yolunda her şeyi bu halklardan öğrenmiş, kendi örgütlenme becerilerini de katarak Anadolu'da kurdukları devleti Eskiçağın bir süper gücü haline getirmişlerdi. Hititler stratejik belgeler arasında yer alan antlaşmaları ve mektuplaşmaları başta Hurriler olmak üzere Asur ve Babillilerden öğrenmişti. Özellikle antlaşmalar için geliştirmiş oldukları biçim daha sonra Geç Hititler döneminde Tevrat'a girmiştir. Batı dünyası bu tür belgeleri Fenikeliler, Geç Hititler, Batı Anadolu halkları üzerinden alıp özümsemişlerdir.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri