ATATÜRK VE ÇANAKKALE’NİN KAHRAMANLARI


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Sermet TAKTAK
ISBN :
978.605.9661.46.1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2016
Sayfa Sayısı :
367
Ebat :
17 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Atatürk'ün hayatında 19 rakamının sırrı bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada Çanakkale Savaşlarına katılan komutanlar arasında 19'uncu sırada bulunması 19'un sırrına bir yenisini katmıştır.

09 Nisan 1935 tarihli yasa ile orgeneral rütbesi İhdas edildiğinden rütbelerde yapılan bu düzenleme ile Osmanlı dönemi ile Kurtuluş Savaşı dönemi rütbeleri yeni karşılıklarını bulmuştur. Ancak bu karşılıkların düzenlenmesinde yapılan hatalar bu kitapta açıklanmıştır.

Örneğin Kurtuluş Savaşı'na katılmayan 1916 yılının Kut'ül Amare Zaferinin Kahramanı Halil KUT Paşa'nın ferik (tümgeneral) rütbesi ile ordudan ayrılmasına rağmen günümüzde korgeneral hatta orgeneral rütbesi ile anılmasının uygun olmadığı görülecektir.

Atatürk'ün gerçek sınıf (devre)arkadaşlarının kim olduğu hangilerinin ondan kıdemli veya kıdemsiz olduğu sicil numaraları ile açıklanmıştır.

Nuri CONKER'in sınıf (devre)arkadaşı olmadığı gerçeği bunlardan biridir. Bu kitapta yer alan fotoğraflarda bazı komutanların Osmanlı döneminde rütbeleri, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk 10 yılında ve daha sonra kullandıkları rütbe ve işaretlerini yıllar itibarı ile göreceksiniz.

Yapılan bu çalışmada çoğu eserde yazılanın aksine EnverPaşa'nın, İsmet Paşa'nın, Kazım Karabekir Paşa'nın Harp Akademisi'ni birinci bitirmedikleri görülmüştür. Örneğin Enver Paşa, Harbiye'den dördüncü, Harp Akademileri'nden ise ikinci olarak mezun olmuştur. Karabekir Paşa Harbiye'yi birinci, Harp Akademileri'ni sekizinci sırada bitirmiştir.

İsmet İnönü Paşa Harbiye'den birinci, Harp Akademileri'nden on birinci mezun olmuştur.

Liman Paşa Alman ordusunda tümgeneraldir. Liman Paşa'nın doğrudan müşir rütbesine nasıl yükseltildiği biyografisinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri