PERTEVÎ ALİ EFENDİ REBÎÜ'L-MÜLK VE ÂDÂBÜ SÜLÛKİ’L- MÜLÛK SİYASETE AYDINLIK YOL (İnceleme-Çeviri yazı Metin-Tıpkı basım)


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Dr. Kayhan ATİK
ISBN :
978.605.203.37.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2017
Sayfa Sayısı :
146
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Osmanlı İmparatorluğunun siyasi tarihi, kurumlar tarihi ile ilgili eserlerimiz üzerinde çalışma yapılmıştır. Fakat siyaset felsefesi,devlet yapısı ile ilgili eserlerimiz henüz incelenmeye başlanmıştır. Son yıllarda edebiyatçılarımız, tarihçilerimiz bu eserlerimiz üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Teknik olarak bu yeterli değildir.Sosyologlarımız, siyaset bilimcilerimiz, iktisatçılarımız ve hatta eğitim bilimcilerimiz bu eserler üzerinde çalışmalı veya çalışılan eserler üzerinde analiz ve sentezler yapmalıdır. Osmanlı siyasetnameleri üzerinde ne kadar araştırma yapılırsa, Osmanlı siyasal düşüncesi ve devlet felsefesi de o kadar iyi anlaşılacaktır. Tabii olarak bu günkü siyaset bilimine de ışık tutacaktır.

Bilindiği üzere Osmanlı siyasal düşüncesini ortaya koyabilmek için genel siyasi ve kurumlar tarihi ile ilgili eserlerden mutlaka faydalanmalıyız. Fakat en fazla siyasi düşünce ve devlet felsefesi konularına daha da yoğun olarak yer veren siyasetnamelerimizin tamamının mükemmel bir şekilde ortaya çıkarılması gerekir. Tabi ki bundan sonra yapılacak asıl iş, bu kaynaklarımızın çok iyi değerlendirilip, araştırmacıların istifadesine sunulmasıdır. Siyasetnameler başta siyaset bilimcilerimiz olmak üzere,tarihçiler, edebiyatçılar, sosyologlar, iktisatçılar, eğitim bilimciler ve hatta devlet adamlarımıza faydalı olabilir. Siyasetnameler ayrıca bu sosyal bilimlerin gelişimine ve açılımına katkıda bulunabilir.

 

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri