ANADOLU SAHASI TÜRK MASALLARINDA ELMA MOTİFİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.2030.83.7
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
367
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türk toplumunda aile kurmanın temel gerekçelerinden biri ve belki de en önemlisi çocuk sahibi olmaktır. İnsanî ve kültürel açıdan büyük bir anlam ifade eder bir çocuğa sahip olmak. Bu açıdan ocağın tüttürülebilmesi için çocuksuzluk gibi evrensel bir probleme çare bulmak gerekir. Dünya üzerinde toplumlar çeşitli olağan veya olağanüstü yöntemlerle bu problemi çözmeye çalışmışlardır. Türk toplum yaşantısının çeşitli alanlarında görülen elma motifinin masal dünyasındaki işlevlerinden biri de bir çocuğun doğumuna/yaratılışına aracılık etmesidir. Bu yüzden onun ağaç ve su kültü ile ilişkisi mitolojik bağlamda ele alınmalıdır. Anadolu sahası Türk masallarında benzer tipolojik yapıda karşımıza çıkan, doğuma aracılık eden bu meyve, anlatının asıl kahramanının belirli niteliklere sahip olmasını da simgeler. Kahramanın doğumundan aile kurup iktidarı ele almasına kadar geçen sürenin kurgulanmasını sağlar ve bir anlamda onların “yarım biyografilerini” ortaya koyar. 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri