17. YÜZYIL DİVAN ŞİİRİNDE OSMANLI SOSYAL HAYATININ İZLERİ-II


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.68488.7.2
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
373
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

17. yüzyıl Osmanlı Devleti tarihinde siyasî, ekonomik,toplumsal değişimlerin/ problemlerin yaşandığı bir yüzyıldır. “17. Yüzyıl Divân Şiirinde Osmanlı Sosyo-Kültürel Hayatının İzleri” başlıklı bu kitapta hem bu değişimlerin/problemlerin Divân şiirine ne ölçüde yansıdığı tespit edilmeye çalışılmış hem de bu yüzyıl divânlarına yansıyan Osmanlı sosyo-kültürel hayatının izleri beyitlerin yol göstericiliğinde incelenmiştir.

Bu kitapta, 1615-1720 yılları arasında yaşamış yetmiş divân şairinin divânında Osmanlı sosyo-kültürel hayatının izleri incelenmiştir.

Kitapta değerlendirilmiş olan beyitler/şiirler; şairleri ile birlikte yer aldıkları divânlardaki edebî tür, nazım şekli adlandırması ve beyit numaralandırmasına sadık kalınarak gösterilmiştir. Adlandırması ve numaralandırması olmayanlar ise sayfa numarasıyla birlikte beyit numarası eklenerek belirtilmiştir.

Kitapta tespit edilen edebî malzemeyi destekleyecek nitelikte, Evliya Çelebi Seyâhatnâmesi'nin İstanbul cildinden, 17. yüzyıl yabancı seyahatname yazarlarından Albertus Bobovius, Claes Ralamb, Jean Baptiste Tavernier, Jean de Thevenot, Joseph Piton de Tournefort, Robert Mantran'ın eserlerinden de ilgili bölümlerde faydalanılmıştır. Görsel malzeme olarak, Claes Ralamb tarafından çarşı ressamlarına yaptırılmış kıyafet albümünden seçilen minyatürler ile 1582 ve 1720 yıllarındaki sûr şenliklerinin minyatür ayrıntıları ilgili yerlere yerleştirilmiştir.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri