OSMANLI DEVLETİ’NDE CİZYE VERGİSİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7501.44.8
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
254
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Osmanlı Devleti'ndeki Gayrimüslimlerin ödemiş olduğu ve devlet bütçesinde önemli bir yere sahip olan cizye vergisi ve uygulaması geniş bir perspektifte ele alınmıştır.
Çalışmada İslam dinin doğuşundan sonra kurulmuş olan İslam Devletlerindeki cizye vergisi uygulamalarının nasıl olduğu çeşitli eserlerin ışığı altında özetlenmiştir. Bundan sonra, çalışmanın asıl kısmı olan Osmanlı Devleti dönemi ise ağırlıklı olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde çeşitli fonlarda bulunan konuyla alakalı çok sayıda belgenin ele alınması sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda incelenmiştir.. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Cizye vergisinin hangi kural ve sistem içerisinde toplandığı, verginin toplanması sırasında yaşanan çeşitli sorunların neler olduğu ve tanınmış olan muafiyetlerin neleri kapsadığı ayrıntılı olarak başlıklar haline gösterilmiştir. Ayrıca, tahsil edilmiş olan cizye vergisinin hangi gider kalemlerine ne ölçüde sarf edildiği de ayrı başlıklar halinde gösterilmiştir.
Bu çalışmanın Osmanlı Devleti'nde yaşayan Gayrimüslimlerin mali yükümlülüklerinin önemli bir kalemini oluşturan “Cizye” mevzusunu açıklığa kavuşturmakta ve sosyo ekonomik tarihe katkı sağlamaya dönük olduğu anlaşılmaktadır.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri