SİYASAL LİDERLİK VE ALPARSLAN TÜRKEŞ (1965-1980)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.625.7254.13.7
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2021
Sayfa Sayısı :
240
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Liderlik; dünün, bugünün ve yarının en önemli olgularındandır. İnsanların sosyal varlıklar oluşu bağlamında konuyu irdelediğimizde farklı ölçeklerde ve özelliklerdeki gruplarda insanların var olma güdüsü liderlik olgusunu tesis etmiştir. Bu gruplar içinde yaşanan iktidar mücadelesiyse liderlik yaklaşımlarını ve lider kişiliklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Bu çalışma Türk siyasal hayatında son derece önemlilik arz eden siyasal liderlik kavramının anlaşılması gayretiyle naçizane yazılmıştır. Türkiye’de siyasal liderler “kendi karizmaları veya sunduğu ideolojik’’ temeller üzerine siyasal liderliklerini inşa etmişlerdir. Tezimizin içeriğinde işleyeceğimiz siyasal lider Alparslan Türkeş Türk-İslam mefkûresine dayalı olarak kurduğu “ülkücü’’ ideolojiyle var olmuş bir lider özelliği taşımaktadır. Günümüzde dahi Türkeş’in “Ülkücü Hareket’’ dışında sağ eğilimli partiler başta olmak üzere siyasal liderliğinin kabul görmüş olması, saygıyla yad edilmesi, kimi zaman siyasi meselelerde referans gösterilmesi Türkeş’in hükümette icra ettiği en üst mevki olan “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı’’ görevlerinin üzerinde bir teveccühtür.


© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri