TÜRK KÜLTÜRÜNDE ŞEHİTLİK Şehit Anlatıları ve Ağıtları Bağlamında


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-7254-15-1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2021
Sayfa Sayısı :
240
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Şehitlik nedir?
Mitsel bir anlatım mı?
Göğe olan borcu ödemek mi?
Tanrıya verilen sözün mü tutulması?
Gönüllü candan vazgeçmek mi?
Her gece şehit olmak için dua etmek, bir cinnet hali mi?
Şehit arkadaşının cenazesinde, bu sefer de nasip olmadı diyerek hayıflanmak, incelenmesi gereken psikolojik bir vaka mı?
Türk kültüründe şehitliğin tarihsel ve kültürel manada değerlendirildiği bu eserin amacı şehitliğin; tarihten bu yana Türk töresinde var olan bir gerçeklik olduğunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, bilinen en eski yazılı belgeler ışığında Türk kültür envanterinde var olan ve ulaşılan kaynaklar taranıp tarihsel bağlamda vatan uğruna şehit olma kültü vurgulanarak; günümüzde bu geleneğin temsilcilerinin etrafında gelişen yaşanmışlıkların neticesinde Türk kültüründe şehitlik kültü, edebi ürünleri olan ağıtlarla desteklenmiştir.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri