BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE TÜRK TARİHİNDE DİN VE İNANÇ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-8365-81-8
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2023
Sayfa Sayısı :
219
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Bir toplumun maddî ve manevîalanlardaki birikimlerin tamamına “kültür” denilmektedir. Kültürün ortayaçıkmasında ve şekillenmesinde toplumların yaşadıkları bölgelerin coğrafîözellikleri, iktisadî ve sosyal yapıları ile diğer toplumlarla olan ilişkilerietkili olmuştur. Kültürün en önemli kaynağı ve öğesi ise din ve inançtır. Dinve inanç insanoğlunun ortaya çıkmasıyla birlikte var olmuş iki kavramdır.Yapılan çok sayıdaki araştırma ve arkeolojik kazılar, din ve inançtan yoksunhiçbir toplumun olmadığını ortaya koymuştur. Bu iki kavram, Türklerin devlet vetoplum hayatında ayrıcalıklı bir yer ve konum edinmiştir. Nitekim Türkleriçağlar ötesinden günümüze taşıyan en belirgin değer onların din ve inançsistemleri olmuştur. Bu bağlamda, yayıldıkları geniş coğrafyada oldukça farklıkültür ve inanç sistemleri ile karşılaşan Türklerin dinî hayat tarzları vedinle olan ilişkilerinin günümüze son derece zengin bir tarih ve kültür mirasıbıraktığı görülmektedir.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri