XIX. YÜZYIL’DA ÜSKÜP SANCAĞI’NDAN KESİTLER (1867-1877 Ayniyat Defterleri Verileriyle)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-8365-41-2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2022
Sayfa Sayısı :
230
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Osmanlı Arşivi, sadece ülkemizin değil, Osmanlı coğrafyası üzerinde kurulmuş olan ülkelerin siyasi, idari, iktisadi, hukuki ve sosyal tarihi hakkında en zengin verilerin bulunduğu belge ve defter koleksiyonlarına sahiptir. Sosyal ve beşeri bilimlerin ilk elden kaynaklarına sahip olan arşivimizdeki belgeler ve defterler ülkemizden ve dünyanın dört biryanından çeşitli konularda çalışmalar yapan araştırmacılar tarafından yıllardan beri incelenmekte ve değerli eserler ortaya konulmaktadır.

Bu kitap da Osmanlı Arşivi’nde Bâb-ı Âli Evrak Odası’nda “Üsküb-Manastır-Prizrin” adıyla ve 844-847 numaraları arasında kayıtlı bulunan Ayniyat defterlerindeki Üsküp ve çevresi ile ilgili verilerden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen dört defterin ikisinde adli vakalar ile ilgili kayıtlar bulunmakta, Tanzimat döneminin önemli kanunlarından Ceza Kanunu’nun uygulandığına dair somut veriler sunulmaktadır. Diğer iki defterde de bölgenin başta idari olmak üzere iktisadi ve sosyal meselelerine dair bilgiler yer almaktadır.

 

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri