İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA TÜRKİYE -İncelemeler I-


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-7457-97-2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
432
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

İkinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin en önemli felaketlerinden biridir. Bu büyük trajediden önce ve ağırlıklı olarak Avrupa sonra Pasifik ve Kuzey Afrika bölgeleri ciddi şekilde etkilenmiş ve milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Bunlara savaş sonunda geride kalan çok daha fazla sayıda sakat, hasta ve psikolojisi alt üst olmuş milyonlar eklendiğinde söylenecek söz ve teselli edecek kelime bulmak mümkün değildi.

Türkiye, bu büyük dramı savaşa girmeden atlatabilen nadir Avrupa ülkelerindendir. Dönemin yetkilileri hassas ve başarılı diplomasiyle ve alınan önlemlerle bu badireyi atlatmayı başarırken, savaşın getirdiği sosyo-ekonomik sorunlar, bazı demografik hareketlenmeler ve sağlıkla ilgili sıkıntılar elbette yaşanmıştır.

Bu kitapta Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’nda uyguladığı ekonomi, sağlık politikaları, göç, mülteciler ve diğer ülkelerle bazı ilişkileri konu edinen makaleler bir araya getirilmiştir. Böylece, çok sıkıntılı bir döneme Türkiye özelinde birçok açıdan bakabilmek imkânı elde edilmiştir ve görüldüğü gibi sadece sıcak çatışmaya girilmemiştir. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’ndan savaşmak dışında her açıdan etkilenmiş, birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalmıştır.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri