DİNLER TARİHİ YAZILARI - Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu’na Armağan-


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Prof. Dr. Durmuş ARIK
Yayın Haz. : Prof. Dr. Nasuh GÜNAY
Yayın Haz. : Doç. Dr. Şevket ÖZCAN
ISBN :
978-625-6591-27-1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
376
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu 19 Ekim 1943 tarihinde Isparta’da Merkez Dere mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Isparta’da tamamlamıştır. Liseden mezun olduktan sonra 1962 yılında başladığı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki lisans eğitimini 1966 yılının haziran ayında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sürecinde Millî Eğitim Bakanlığından burs desteği aldığı için mezuniyetinin ardından hemen Tarsus Lisesi’ne Din Kültürü öğretmeni olarak atanmıştır. İlk, Orta ve Lisans eğitimini zor şartlar altında tamamlayan Sarıkçıoğlu 1967 yılının mart ayında Dinler Tarihi alanında lisansüstü eğitim almak üzere Millî Eğitim Bakanlığı’nın bursu ile Almanya’ya gönderilmiştir. Almanya’da Schwaebisch-Hal Goethe Enstitüsü’nde altı ay Almanca dil eğitimi alarak Erlangen-Nürnberg Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Dinler ve Kültürler Tarihi Anabilim dalında Doktora öğrenimine başlamıştır. Burada, Doğu Hıristiyan Kiliseleri Tarihi ve Arap Dili ve Edebiyatı yan dallarında dersler almıştır. Altı ay gibi kısa bir süre Münih Üniversitesinde bulunmuş, burada F. Babinger’in halefi H.J. Kissling’in Osmanlı Tarihi dersleri yanında Etnoloji ve Ortodoks Kiliseler tarihi derslerini takip etmiştir. Sarıkçıoğlu, 1970 yılında İngiltere Exeter’de Ağustos-Aralık aylarında İngilizce eğitimi de almıştır. Almanya’daki doktora eğitimini ve tezini Prof. Dr. Wolf-Dietrich Fischer’in danışmanlığında “Osmanlı Devleti’nde Şeyhülislamlık Müessesesi” (Die Institution des Scheyh-ül-İslamat im Osmanischen Staat, Erlangen) konulu teziyle tamamlamış, 1971 yılında ise Doktora unvanı ile yurda dönmüştür.

Sarıkçıoğlu, 1973 yılı haziran ayında Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’ne Dr. Asistan olarak atanmış, 1976-1977 döneminde doçent olmuştur. 1983 yılında ise Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Profesör olarak atanmıştır. Sarıkçıoğlu 1998 yılında memleketi Isparta’da yer alan Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne geçiş yapmıştır. 2003 yılında İlahiyat Fakültesi’ne Dekan olarak atanmış, bu görevini 2009 yılına kadar sürdürmüş, 2010 yılında ise emekli olmuştur. O da pek çok akademisyen gibi emekli olmasına rağmen akademik çalışmalarını ve Dinler Tarihi alanına katkı sağlamayı sürdürmektedir.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri