Osmanlı Dönemi BEYPAZARI KAZASI NÜFUSU


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-6591-47-9
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
96
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Beypazarı'nı söz konusu tarihi oluşumun en önemli coğrafi labaratuvarı olarak görebiliriz. İlk fetihlerle birlikte Ankara ve çevresi yarı göçebe Oğuz boylarıyla dolup taşarken, Beypazarı bölgesi büyük nüfus kesafetinin toplandığı alanlardan biri olmuştur.

Bu çalışmada, Beypazarı'nın Türk yurdu haline gelişini en somut delilleriyle ortaya koyan yerleşim birimleri ve buralara kendi adlarını veren toplulukların nüfusa dair sayısal verileri, tarihi belgeler ışığında ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Başta Osmanlı Arşivi olmak üzere, birçok tarihi kaynaklar incelenerek Beypazarı'nın nüfusunun 15. yüz yılın ortalarından itibaren 20. yüz yılın başlarına kadar olan seyri tahlil edilecektir. Beypazarı nüfusunun dönemlere göre dağılışı, artışı veya azalışı, nüfusun yapısı tarihi olgular çerçevesinde izah edilmeye çalışılacaktır.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri