ATATÜRK VE ALMANYA


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.330.4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2010
Sayfa Sayısı :
432
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Atatürkiçin,’’Almanları ve Almanya’yı sevmediği’’ yönünde, yüzeysel ifadelere sıkça rastlanılmaktadır. Atatürkgibi ’’gerçekçi’’  bir devlet adamı,sadece Almanlara karşı değil, hiçbir milleti hedef alan ifadeler sarf etmemeyeözellikle itina etmiştir. Atatürk,Türkiye gibi Almanya’nın da Birinci DünyaHarbi sonunda İtilaf  Devletlerinin’’kabul edilemez’’ şartlarına uydurulmaya çalışmasına eleştirmiş,Almançoğunluğunun yaşadığı bölgelerin,diğer komşu ülkelere verilmiş olmasını, Türkiye’nin’’Misak-ı  Milli’’ hudutlarına olanhassasiyet  gibi değerlendirmektenkaçınmamıştır.

Atatürk tümbunları söylerken ve düşünürken, Hitler ve Nazi politikasını benimsememiş, ancak Versailles Antlaşması ile adeta ’’boğazı sıkılan’’ alman  milletinin,sonunda  ikinci büyük savaşa yürümekteolduğunu göstermiştir.

Atatürk, Almanya ile ilk diplomatik temasın başlangıcından itibaren, karşılıklıve örtüşen çıkarlar üzerinde gerçekçi bir politika izlemiş, özellikle 1929 DünyaEkonomik Krizi sonrasında, Türkiye’deki ’’Devletçi’’ kalkınma modelinde Almansermayesinden istifade etmiş ve başarılı olmuştur.
© 2019   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri