DALGA-TARİH EZELİ BİR TEKERRÜRDÜR


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Ömer SEYFETTİN
Sedeleştiri : Dr. Kâmil AKARSU
ISBN :
978.975.267.710.4
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
196
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Ömer Seyfettindizisinin dokuzuncu kitabı olan “Dalga / Tarih Ezelî Bir Tekerrürdür”de, yedihikâye bulunmaktadır.
Tarih Ezelî BirTekerrürdür’de, imparatorluğun son yıllarındaki yaşantısından, özellikle “tatlısu Frengi” çevrelerinden ilginç tipler başarılı kesitler hâlinde sunulmuştur.Ayrıca İttihatçıların muhalifler karşısındaki tahammülsüz tavırları vekarıştıkları ihtikârı eleştirir.
İlimdenanlamadığı hâlde, bol bol işkembeden atan ve bu görüşlerinde inat eden biriniİnat’ta tasvir eder.
Yazarın bazıhikâyelerinde, yurt sevgisi, Türkçülük, milliyetçilik ülküsü aşılayan fikirler;Türklük şuurunun uyanışını anlatan heyecanlı tablolar vardır. Bu anlayışlayazılan tezli hikâyelerinden biri de Primo Türk Çocuğu’dur.
Piç’te, çağınınsosyal ve siyasi düzenine değinilir ve Türklükten uzaklaşanları konu edinir.
Yazarın sınırbölgelerindeki gözlemlerine dayanarak yazdığı hikâyelerde bazen aşırı realizmekaçtığı görülür. Bu hikâyelerinde mazi ve kahramanlık özlemi vardır: Bir ÇocukAleko’da olduğu gibi.

BilgiBucağı’nda, II. Meşrutiyet sonrasında fikrî ve siyasi yönelişlerdekiolumsuzlukları göstermek üzere Efruz Bey adıyla çizdiği şarlaşan tipini elealır.

Aşk Dalgası’ndaise, anlaşarak evlenmeyi savunur; görücü usulünü şiddetle tenkit eder.

 
© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri