OSMANLI NÜFUS DEFTERLERİNDE KIRIKKALE (1840)


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Murat ÇELİKER
Sedeleştiri : Ahmet ERGÜN
Sedeleştiri : Mehmet Akif TERZİ
Sedeleştiri : Mehmet Ali ALACAGÖZ
ISBN :
978.975.267.961.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2014
Sayfa Sayısı :
460
Ebat :
21 cm X 28 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan Nüfus Defterlerin­den tasnifleri tamamlananlar, bu konuda çalışma yapan araş­tırmacıların hizmetine sunulmaktadır. Osmanlı döneminde Türkmen aşiretlerinin yoğun olarak bulunduğu Kırıkkale ve çevresinin de 1831 yı­lında ilk nüfus sayımı yapılarak kayıtları tutulmuştur. Nüfus Defterlerindeki çalış­mamızda 1840 yılı günümüz Kırıkkale'si sınırları içerisindeki birimlerin defterlerini esas alarak çalışmamıza yön verdik.

Kitabımız, bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde aşi­retlerin teşkilatları, hukuki durumları, kendi içlerindeki düzenleri, devlet-aşiret iliş­kileri ve Kırıkkale bölgesine iskânlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünün ilk başlığında kuruluşundan bu yana Osmanlı Devleti'nde yapı­lan tahrirlerden bahsedilerek nasıl ve niçin yapıldıkları hakkında okuyucuyu aydın­latıcı yönde bilgiler paylaşılmıştır. Kırıkkale sınırları içerisinde kalan bölgede yapılan 1840 yılı sayımları hakkında ayrıntılı bilgiler de bu bölümde yer almaktadır. İkinci ana başlıkta bölge içerisindeki idari yapı (kazalar ve köyler) defter kayıtları esas alı­narak listeler halinde sunulmuştur. Üçüncü ana başlık altında Nüfus Defterlerinde dağınık olarak bulunan bilgiler, bir usul çerçevesinde değerlendirilip tablolar halinde ortaya konarak anlaşılır hale getirilmiştir.Bu çerçevede defterlerden elde edilen bil­giler grafikler halinde okuyucuyla paylaşılmıştır.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri