TAHİR'ÜL MEVLEVÎ TEŞEBBÜS-İ ŞAHSÎ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.931.3
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2014
Sayfa Sayısı :
180
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Tahirü'l-Mevlevî'nin Teşebbüs-i Şahsî adlı romanı II. Meşrutiyet'in ilânıyla birlikte matbuat  âleminde görülen hareketliliği konu alır.Romanda, Neşati Efendi ve arkadaşları bir gazete çıkarma teşebbüsünde bulunurlar. Hepsi çeşitli okullarda muallim olan bu grup gazete çıkarmak için izin alır ve bütün maddi imkânlarını seferber eder. Uzun tartışmalardan sonra“ilmî, edebî, siyasî, tarihî, coğrafî, tedafî, tecavüzî” bir gazete olacak Rehnümâ-yı Memleket adlı bir gazete çıkarılması kararlaştırılır.

Fakat ucuz olması dolayısıyla ikinci sınıf matbaalarında basılan bu gazete çok fazla dizgi hatasıyla çıkar. Birinci sayıyı tâkip eden ikinci sayı da yine tecrübesizlik ve maddî imkânsızlıklar nedeniyle hatalı olarak hazırlanır. Bu aksaklıklardan dolayı gazete bir daha çık(a)maz.İşte Tahirü'l- Mevlevî'nin 1330'da neşrettiği ve bizim de Latin harflerine aktardığımız Teşebbüs-i Şahsî romanının konusu bu gazetecilik macerasından alınmıştır.

 

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri