KARAMANOĞULLARININ KİMLİĞİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.9912.91.4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2015
Sayfa Sayısı :
248
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Anadolu coğrafyasında Konya, Adana Antalya üçgeni arasında kalan merkezli bölgeye tarihte “TAŞELİ” denir. Bu bölge ilk çağlarda beri insanların barınma, korunma ve avlanma ihtiyaçları bakımından uygun bir yapıya sahiptir. Bol su kaynakları, mağaralar, ormanlar ve zengin bitki örtüsü ile dikkati çeker.

                Coğrafi olarak bu bölge Akdeniz iklimi ile İç Anadolu karasal ikliminin kesişme bölgesi olduğu için her iki iklim kuşağının da etkisi altındadır. Bitki örtüsü de buna göre çeşitlilik gösterir.

                Taşeli'nin binlerce yıllık geçmişi içinde Roma, Bizans ve daha sonra Türk uygarlığının özel bir yeri vardır. Taşeli bölgesinin Roma ve Bizans çağında, “İZORYA -İZAVRİYA - DECOPOLİS İZAVRİYA - KİLİKYA TRACHE (TAŞLIK KİLİKYA)”  Gibi değişik isimleri vardır. 

Bugün Osmanlı için Söğüt nasılsa; Karamanoğulları içinde Konya/EREĞLİ aynı değerdedir. İZNİK Osmanlı Devletinin kuruluşuna nasıl tanıklık etmişse, ERMENEK'de Karamanoğullarının kuruluşuna şahitlik etmiştir.Başkentlerini gelişen siyasi durumlarına ve elde ettikleri topraklara göre değiştirmişlerdir. 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri