XX. YY BAŞLARINDA İRAN-OSMANLI İLİŞKİLERİN’DE ERMENİLER (TOPLU MAKALELER)


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Masoumeh DAEİ
ISBN :
978.605.2030.39.4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2017
Sayfa Sayısı :
144
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Birinci Dünya Savaşı öncesinde Doğu Anadolu’da Ermenilerin konumları ve karıştıkları olaylarla ilgili İran ve Osmanlı arşivlerde yeterince belge mevcuttur. Ama bu konu İran araştırmacıları tarafından çok sınırlı şekilde ele alınmıştır. Söz konusu belgelerde Ermeni çetelerinin faaliyetleri, Rusya, İran ve Osmanlı devletleri ile münasebetleri üzerinde durulmaktadır.

Ermeni komitelerinin Anadolu’da ve özellikle Doğu-Bayazit, Van, Muş, Bitlis, Ağrı gibi yerlerde yaptıkları terör eylemleri, Bulgaristan, İsviçre ve özellikle Rusya, Ermeni teşkilatlarından destek almaktaydılar.

İran’ın Urumiye, Hoy, Salmas, Maku gibi sınır şehirlerinde toplanan Ermeni çeteleri yoğun silhlanma ve organizasyon yaptıktan sonra Osmanlı toprağına tecavüz etikleri, belgelerde yer almakta,özellikle her iki ülkenin yukarıda beyan ettiğimiz şehirlerde oluşturdukları gizli çeteler ve Kafkasya’dan kaçıp Osmanlı Devletine sığınan Ermenilerin yaptığı faaliyetler ifade edilmektedir.

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri