Siyasi, Sosyal ve Kültürel Yönleriyle Türkiye ve Rusya -2-


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Prof. Dr. Osman KÖSE
Yayın Haz. : Dr. Yasemin ULUTÜRK
Yayın Haz. : Prof. Dr. Emine İNANIR
ISBN :
978.605.7634.12.2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
732
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Türkler ve Ruslar, yaklaşık 15 –16 asırdır bazen iç içe, bazen komşu, bazen savaş ve bazen de barış içinde yaşayan; fakat modern zamana kadar siyasi, iktisadi, sosyal ve askeri ilişkilerini sürdüren iki millet olmuştur. Türklerin anavatanı bilindiği gibi Orta Asya’dır. Miladi 4. asırda Orta Asya’dan batıya doğru başlayan göç hareketleri bu iki önemli milletin tarihlerini de kesiştirmiştir. Bu nedenle Türk dünyası deyince sadece Orta Asya akla gelmeyecektir. Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar uzanan bir coğrafya ve Türklerin bir zamanlar hâkim olduğu Kuzey Afrika’yı da içine alan geniş bir alan bu tanım içine girebilir. Rus dünyası deyince de sadece Moskova ve etrafından ziyade, Kamçatka Yarımadası’ndan Doğu Avrupa’ya kadar olan geniş bir yelpaze aklımıza gelmelidir. Dolayısıyla iki dünyayı birleştirdiğimizde Orta Asya’dan Avrupa’nın ortalarına kadar geniş bir alan karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu geniş coğrafya, pek çok ilme ev sahipliği yaparak inceleme ve araştırmalara da imkân sağlamaktadır.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri